רכשתם בית חדש, צמוד קרקע, והחלטתם להעניק לעצמכם גינה מתנה, כדי שיהיה לכם איפה לשבת בימי הקיץ החמים, מקום לארח את האורחים באוויר הפתוח, וכדי שהילדים יוכלו לשחק בלי שיתרחקו מהבית, אך אין לכם סבלנות עד אשר יצמח דשא במקום, מה עושים? דשא מוכן, זה הפיתרון עבורכם

דשא מלאכותי (קרי דשא מוכן), הוא שיטה מהירה להרכבת מרבדי דשא בגינות ומקומות ציבוריים, מבלי צורך לזרוע זרעיו ולחכות לגידולו. דשא זה, הוא חלופה לאפשרויות אחרות של גידול דשא כמו דשא סינטטי וכן שתילת זרעי דשא. גננים רבים, ממליצים על שיטת הדשא המוכן כדרך יעילה ומתאימה לייפוי הגינות וכן מציעים דשנים וזבלים מיועדים לסוג הדשא, אותו מרכיבים.

סוגי דשא מוכן

  • טיפאוואי
  • בופלו ננסי
  • אלטורו
  • קיקויו
  • סופר אלטורו
  • דרבן גראס
הסוגים השונים נבדלים אחד מהשני בהרבה מאפיינים ביניהם, צבע, מרקם, עמידות לתנאי יובש, דישון ואחזקה. למשל זן טיפאוואי מאוד עמיד לתנאי יובש וחום קיצוניים, קיקויו עמיד בתנאי תחזוקה מגוונים, אלטורו עמיד לדריכה מרובה, בופלו ננסי נוח לתחזוקה ועוד.

השיקולים בבחירת דשא מלאכותי
 
מגוונים עקב השוני בסוגים השונים של הדשא, שמשפיעים על מאפיינים רבים בגידולו וקשורים בקשר ישיר לצורכינו בדשא. הבחירה בזן המתאים היא בראש ובראשונה בצורך שלנו בו- אם לנוי, אם לגינת משחקים שיחזיק מעמד בדריכות עליו, בדרישתו לצל או שמש, במיקום הגינה אם באזור הררי או מישורי, סוג הקרקע עליה יגודל הדשא ועוד.

יש זנים בארצנו, שאוהבים שמש וחום אך יש כמה שמוכנים להסתפק במספר שעות שמש מועטות ביממה, לכן חשוב מאוד לבדוק בקפידה את הצמחייה אשר ליד שטח המדשאה, אם היא מצלה או לא.

שיקול נוסף הוא תחזוקת הדשא, כשזנים מסוימים בעלי רמת צימוח איטית, דבר שמקטין את תדירות הכיסוחים ואת תחזוקת הדשא, כשאיחור בכיסוח גורם להצהבת הדשא. דבר נוסף שיש לשים לב אליו הוא המחיר כשמחיר גבוה לא מעיד על דשא איכותי, וכן מחיר זול לא יעיד תמיד על מציאה.

יש שיטענו שהתקנת דשא סינטטי, הוא לא נעים למראה, ואיננו מעניק אווירה נעימה כמו דשא רגיל, אך בעולם שלנו, עם הטכנולוגיה המתקדמת, ומעט הזמן שיש כדי להשקיע בדבר האמיתי, אפשר להנאות מדברים שמגיעים מוכנים, ישר מהחנות.

דשא הוא אחד מהדברים האלו, אז למה שלא תיהנו מגינה יפה ונעימה, שכל כולה הוא דשא מוכן?